Friday the 24th - Custom text here - Free Joomla Templates
 • MUTLU, GÜVENLİ, SAĞLIKLI BİR BEBEKLİK VE ÇOCUKLUK DÖNEMİ İÇİN... İZMİR'DE 25 YILLIK TECRÜBE... 02323740000 7/24 DANIŞMA HATTI

 • ÇOCUKLARINIZLA ÖMÜR BOYU MUTLU BİR AİLE OLMAK İÇİN... İZMİR'DE 25 YILLIK TECRÜBE... 02323740000 7/24 DANIŞMA HATTI

 • HUZURLU VE MUTLU BİR ÇOCUKLUK DÖNEMİ İÇİN... İZMİR'DE 25 YILLIK TECRÜBE... 02323740000 7/24 DANIŞMA HATTI

 • İZMİR'DE TAM 25 YILLIK TECRÜBE... 0232 4640060 - 0232 3740000

 • PSİKOLOG DR. MURAT SARISOY'UN YÖNETİMİNDE COCUKERGEN.COM... 02323740000 7/24 DANIŞMA HATTI

 • RANDEVU İÇİN; 7 GÜN 24 SAAT BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ... 0232 3740000 - 0232 4640060

 

Bebeklerin uyku düzeni ve süreleri birbirinden farklılık gösterir. Kimi bebekler uzun süre uykusuz geceler yaşar, kimilerinin ise uykularının doğdukları günden itibaren dakika dakika mükemmel işler.  “Ebeveyn yaklaşımlarının, bebek ve çocukların uyku ile yaşadığı sorunlar üzerinde etkileri çok önemlidir.

 

Annenin oldukça yorgun olması, babaların kolaycı ve anlayışsız tavırları nedeniyle, bebeği uyutabilmek için yapılan kimi hatalı yaklaşımlar alışkanlıklara dönüşür ve ileride uyku ile ilgili sorunlara yol açabilir. Bunun yanında yatağında uyumaya alıştırılmayan, anne ve baba ile uzun süreler bir arada yatmasına izin verilen (ki anne babaların çoğu bu durumdan büyük keyif de alırlar), kendi odasında bir türlü yatırılamayan, hatta ayakta sallayarak uyutulan çocuklarda, uyku ile ilgili sorunlar kesinlikle yaşanır ve kaçınılmaz olarak yaşanacaktır. 

Bu şekilde uyumaya alışan çocuğun, erişkinlikte güven ve bağlanma sorunları yaşaması kaçınılmaz bir gerçektir.

 

 

Bunun yanında özellikle okul çağı geldiğinde, zamanında uyuma, kendi başına yatağına yatma ve tek başına uykuya dalma konusunda zorluk çekerler. Onlu yaşlarda ise sürekli birlikte yatma isteği, kendi odasında yattığı zaman korku hissetme ya da , sık uyanma ve kabus görme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Son dönemde bize yapılan başvurular ve gönderilen sorular uyku eğitimi ve uyku danışmanlığı üzerinde toplanıyor. Çünkü konuyu ve bu  konudaki insanların zaaflarını ticaret malzemesi haline getirmiş sözde uzmanlar türemiş durumda ve bu uyku eğitimi konusunu  sürekli olarak internet ve sosyal medya üzerinden anne ve babaların zihinlerine pompalıyorlar. İşin komik tarafı ise ne bir psikoloji  bölümü bitirmiş ne de benzeri bir lisans diploması olmayan bu insanlar nerde oldukları belli olmayan bazı kurumlardan eğitim aldıklarını iddia edip ‘biz uzmanız ve size yardımcı olacağız’ şeklinde vaadlerle kişilerin vakit ve nakitlerini tabiri caizse sömürüyorlar. 

 

Aslına gerçekten uzman bir çocuk psikoloğunun ya da pedagogun bir seansta çözeceği sorunu lastik gibi uzatıp, özellikle telefonla görüşme paketleriyle satıp bu işten kazanç sağlıyorlar. YÖK onayı olmayan diplomalar ve sertifikalarla uzmanlık yapan bu insanlar aslında yarardan çok zarar sağlıyorlar. Hatta işin daha da acı tarafı sizin çocuğunuzu bir kez bile görmeden bunu yapıyorlar. 3 çocuk sahibi bir uzman ve vefalı bir baba olarak bu durumları gördükçe içim sızlıyor ve yapılan bu haksızlığa öfkeleniyorum. 

 

Bu yüzden sizlere tavsiyelerimiz şunlardır ki; 

 • Bu konuda sertifikalarla iş yapan kişilerden değil; sadece psikoloji diplomalı psikolog ve pedagoglardan yardım alın
 • Süslü yabancı isimleri olan yerlerden mezun olduklarını söyleyen bu insanları çok iyi araştırın
 • Uyku sorunlarının çoğunun arkasında yetersiz anne baba tutumları olduğunu unutmayın
 • Bebeklik ve çocukluk dönemi uyku sorunlarının bir ya da iki seans danışmanlıkla kendiliğinden çözülebileceğini aklınızda bulundurun
 • Çocuğunuzu görmeden size hizmet vermeye kalkan kişiler yerine gerekli incelemeleri yapmaya hazır profesyonel ekiplerle çalışın
 • Çalışacağınız uzmanın mesleki ve yaşam tecrübelerine önem gösterin (Evli mi?, Çocuğu var mı?, Bu işi ne kadar süredir aktif yapıyor? vb.)

 

Sağlıcakla ve mutlu kalın….

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Danışma Hatlarımız

0232 374 00 00

0534 670 23 73

 

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY'un 3. Kitabı 'Bir Psikoloğun Mutlu Yaşam Rehberi'

 

İlişki, Evlilik, Aldatmak, Çocuk Psikolojisi, Boşanmak, Cinsellik, İlişkiler, Yalan, Bağımlılık ve Farkındalık üzerine yol gösterici makalelerden oluşan

bu kitabı başta D&R ve İdefix olmak üzere tüm internet yayınevleri ve kitap evlerinden satın alabilirsiniz.

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un 2. kitabı...

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 20 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.