Sunday the 27th - - Free Joomla Templates
  • MUTLU, GÜVENLİ, SAĞLIKLI BİR BEBEKLİK VE ÇOCUKLUK DÖNEMİ İÇİN... İZMİR'DE 25 YILLIK TECRÜBE... 02323740000

  • HUZURLU VE MUTLU BİR ÇOCUKLUK DÖNEMİ İÇİN... İZMİR'DE 25 YILLIK TECRÜBE... 02323740000

  • PSİKOLOG DR. MURAT SARISOY'UN YÖNETİMİNDE COCUKERGEN.COM... 02323740000

  • RANDEVU İÇİN; 7 GÜN 24 SAAT ARAYABİLİRSİNİZ... 0232 3740000

Çocuğumuzun sınırlarını nasıl belirlemeliyiz…

Çocukların sınırları olması gerektiğini hepiniz duymuşsunuzdur. Bu durumu pek  çok  nörolojik araştırmada desteklemektedir.  Çocuklar bir şeye karşı isteklerini ya da daha doğrusu dürtülerini (örneğin bir bebeğin elinden bir oyuncağı almak gibi) azaltmak gerekliliğiyle yüzleştiklerinde, sizden fazlasıyla görmek istedikleri sıcaklık ve mutlu bir ilişkiye ulaşabildiklerini görürler ve böylelikle de kendilerini kontrolü yavaş yavaş öğrenirler. Bu yüzden bizim sınırlarımız aslında sınırların kendileri için olduğunu, başka bir deyişle öz disiplini öğretir.

 

Ebeveyn olmanın en kötü tarafı sınır belirlemek mi?

Aşırı anlayışlı diye adlandırabileceğimiz bazı ebeveynler, çoğunlukla sınır koymaktan nefret ettiklerini söylerler. Özellikle küçük çocuk ve bebek sahibi olan ebeveynler çocuklarının sınırlar karşısında yaşadıkları hayal kırıklığı ile yüzleşmek istemezler. Çocuklarını hüzünlendirmek ya da öfkelendirmek fikrinden nefret ederler ve çocuklarının onlara kızgın olmasını istemezler. Bu yüzden çoğu zaman çocuklarının hayal kırıklıkları ile başa çıkma yeteneklerini bir türlü geliştiremediklerine şahit olurlar. Bu tip ailelerin çocukları ise diğerleri tarafından çoğunlukla şımarık olarak tanımlanırlar. 

 

Çocuklarına sınır koymakta zorluk çekmeyen ebeveynler ise, çocuklarının verdikleri emirlere büyük bir hızla uymalarıyla gururlanırlar. Onlara göre; çocukları ise liseye başlayana değin, yani kendi başına karar verme yeteneklerinin gelişmediği ortaya çıkana değin en iyisini yapan ve en iyi çocuklardır.  Aşırı otoriter tavırla yetiştirilen çocuklar zorba ya da kurban olabildikleri gibi çoğunlukla yetişkin yaşlarda da depresyona eğilimli olurlar. 

 

Aşırı anlayışlı ve otoriter ebeveynlik arasındaki tatlı nokta…

 

Bu iki durum arasında işe yarayan bir orta nokta olduğu kesindir.  Araştırmalar da göstermektedir ki, gerektiği kadar ve gerektiği zamanda, empati gösterilerek konulan sınırlar çocukları ruhsal açıdan en uygun şekilde gelişmelerine katkıda bulunmaktadır. Empati ile sınır koymak, sizin sınırlarınızı çocuklarınız için keyifli bir hale getirebilmekte ve direnci de azaltmaktadır. Böylelikle sınırları içselleştirebilmekte ve kabul edebilmektediler. Bu yüzden sınırlar konulurken empatiyle hareket edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

 

 

Çocuğunuzla ilgili benzer bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, konu hakkında danışmanlık hizmeti için Danışma ve Randevu Hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz

23. yıldır tecrübemizle yanınızdayız...

SAYGILARIMIZLA...

Dr. Psikolog Murat SARISOY

 

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

·         0 232 464 00 60

·         0 232 374 00 00(7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

·         0 534 670 23 73

·         0 554 580 25 10

 

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un yeni kitabı...

 

            Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 20 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.